1
TESLA Wiki | The Boring Company
 
 

• Loop Transportation System

O tom, že zakladatel automobilky T Ξ S L A Motors Elon Musk často a rád šokuje svými nápady celý svět, není žádných pochyb. Jestli Elon Musk o něco nemá nouzi, tak jsou to odvážné vize. The Boring Company je tunelářská společnost Elona Muska, kterou představil v dubnu 2017 na akci TED v kanadském Vancouveru. Jejím posláním, je vybudovat infrastrukturu dopravy v současných metropolích a městech v podzemích tunelech. Takové elektrické tunelové dálnice. Musk si představuje, že v podzemí měst vybuduje obří propletence betonových dálnic nebo drah, kde se budou TESLY pohybovat rychlostí kolem 200 km/h na speciálních elektrických luscích nebo řekněme saních.. Na svém webu www.boringcompany.com uvádí, že aby se vyřešil problém stále se rozrůstající dopravy ve městech, musí se přejít na silnice 3D, což znamená buď létající auta nebo velkou síť podzemních tunelů. Zní Vám to jako z filmu Návrat do budoucnosti? Společnost Boring Company naštěstí zvolila tunely. Na rozdíl od létajících aut, tunely jsou velice odolné vůči povětrnostním vlivům, nemáte je na očích a nespadnou Vám na hlavu. Velká síť tunelů s mnoha úrovněmi hloubky a počtu pater by pomohla zmírnit přetížení v jakémkoli městě, bez ohledu na to jak se budou města rozrůstat. Muskovy tunely by měli být v podstatě vytvořené jako stavebnice, podle potřeby se přidá další dráha, patro nebo úroveň. Cíl společnosti The Boring Company je zvýšení rychlosti vrtání tunelů ale hlavně snížení nákladů na samotné vrtání. V současné době jsou tunely velmi drahé, protože některé projekty stojí až 1 miliardu dolarů za jeden kilometr.

•Loop
je vysokorychlostní podzemní systém veřejné dopravy, ve kterém jsou cestující přepravováni přes kompatibilní autonomní elektrická vozidla zkráceně AEV a to až do rychlosti 155 mph tedy asi 250 kmh.

• Hyperloop
je ultra vysokorychlostní podzemní systém veřejné dopravy, ve kterém jsou cestující přepravováni v autonomních elektrických luscích, které cestují rychlostí 600mph tedy 965kmh v přetlakové kabině. Podobně jako Loop, i Hyperloop lusk přepraví až 16 cestujících.

• LOOP Dopravní Systém
Celá infrastruktura se v podstatě skládá ze dvou tunelů, různých počtu stanic, větracích a výstupních šachet a Loop vozidel. Dbá se samozřejmě na bezpečnost, nechybí zde nezbytné technické systémy jako je osvětlení, komunikační terminály, kamery a požární a únikové východy. Tyto nízkonákladové tunely s rychlým najížděním by také umožňovali funkci Hyperloop a hlavně rychlý tranzit napříč hustě obydlenými regiony, například cestu z New Yorku do Washingtonu DC za méně než 30 minut. Vize budoucnosti spočívá v tom, že na povrchu silnice ve městě najede Tesla u krajnice vozovky do speciálního lusku, který s ním sjede výtahovou šachtou do tunelu a připojí se na podzemní dálniční síť nebo řekněme dráhu. Od této úžasné vize budoucnosti se ale nakonec ustoupilo, The Boring Company nyní pracuje na poněkud reálnější verzi systému podzemních tunelů.

A jak společnost snižuje náklady na vrtání tunelů? Zmenšili průměr samotného tunelu. Současný standard pro jednoproudový tunel je přibližně 28 stop / asi 8,5 metru. Použitím elektrických autonomních vozidel s vyrovnávacími koly lze průměr zmenšit na méně než 14 stop/ asi 4,2 metru. Snížení průměru na polovinu snižuje náklady na tunelování 3 krát až 4 krát. Také pracují na výrazném zvýšení rychlosti stroje TBM na vrtání tunelů. Tyto stroje jsou podle Muska extrémně pomalé. Nezapomínají ani na otázku bezpečnosti v tunelech. Ve spojením se zemětřesením společnost uvádí že pokud jsou tunely správně navrženy, jsou to jedny z nejbezpečnějších míst během zemětřesení. Ze strukturálního bezpečnostního hlediska se tunel na rozdíl od povrchových struktur rovnoměrně pohybuje se zemí. Kromě toho, velké množství škod od zemětřesení je způsobeno padajícími troskami, které Vám uvnitř tunelů nehrozí. Na svém webu uvádí příklady zemětřesení z míst kde jsou vybudovány podzemní tunely; 1994 Northridge zemětřesení: žádné poškození LA podzemních tunelů. 1989 Loma Prieta v severní Kalifornii, tunely byli také bez poškození, následně byly dokonce použity k přepravě záchranářů. 1985 Zemětřesení v Mexico City, tunely také bez poškození, následně byly opět použity k přepravě záchranářů.

The Boring Company už samozřejmě má funkční prototyp tunelu, v prosinci 2018 Musk pozval lidi z médií aby otestovali tunel s Modelem X, který v současné době používá pro testování jízdy v tunelu. Tunel se nachází ve Spojených Státech v Los Angeles, pod Hawthorne v Kalifornii, kde je sídlo společnosti SpaceX. Vybudování tunelu trvalo zhruba 18 měsíců. Testují sériový Tesla Model S a Model X, který zatím dosáhne v tunelu maximální rychlosti 85 km/h a to jako plně autonomní vozidlo. Cílem je aby vozidla byla schopna dosáhnout rychlosti 240km/h. Musk by si přál aby tunely byli provozuschopné na olympyjské hry v Los Angeles, které jsou aktuálně datované na rok 2028. Testované Modely X mají pouze jedinou úpravu, na nápravě mají namontována speciální vysouvací vodící kolečka. Ta se na dráze opřou o hranu tunelu a slouží tak jako vodítko, které zabraňuje aby se auto o hranu neodřelo a udržuje ho na dráze. Pro některé projekty má Model X dokonce speciálně upravený rozšířený podvozek, který pojme až 16 cestujících. Elon Musk se po testovácích jízdách s novináři vyjádřil slovy "Trochu nám došel čas" a vysvětlil tím drsnost a nerovnost povrchu prototypu tunelu. „ Tunel bude hladký jako sklo. Toto je jen prototyp. A to je důvod, proč je jízda trochu kodrcavavá."
Jak si Musk představuje svou Tesla síť elektrické tunelové dálnice se můžete podívat v sekci Tesla TV pod názvem The Boring Company - Tunenels, najdete tam také video testovací jízdy Modelu X - Tunel test Model X. Vize, zobrazená na prvním videu je opravdu úchvatná a hodná vizionáře jako je Elon Musk. Nejspíš se Vám bude zdát jako naprosto nereálná, dokud se něco podobného nestane ve vybrané lokalitě skutečností..

foto T Ξ S L A
foto The Boring Company

 
 

• ELON Reeve Musk

Je technologický podnikatel a inženýr. Je držitelem jihoafrického, kanadského a amerického občanství a je zakladatelem, generálním ředitelem a vedoucím designérem společnosti SpaceX.
Spoluzakladatel a generální ředitel a také produktový architekt Tesla Motors. Spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Neuralink, zakladatel společnosti The Boring Company. Spoluzakladatel OpenAI a spoluzakladatelem PayPal.
V prosinci 2016, se umístil v časopise Forbes na 21. místě v seznamu The World's Most Powerful People. V roce 2018, byl umístěn v časopise Forbes na 54. místě jako nejbohatší člověk na světě.

 
 
 
TOP
Tesla Supercharger