1
TESLA Wiki | Technologie
 
 

Elon Musk se vyjádřil slovy „Model S jsme ve skutečnosti navrhli jako velmi důmyslný počítač na kolech. Tesla je stejně tak softwarovou, jako hardwarovou společností. Velmi velkou část Tesly tvoří její softwarová divize ze Silicon Valley. Na aktualizaci automobilu pohlížíme stejným způsobem jako na aktualizaci vašeho telefonu nebo počítače.“

V červnu 2014 oznámil Elon Musk, že T Ξ S L A v dobré víře umožní komukoliv užívat její technologické patenty. Důvodem bylo především motivovat talentované zaměstnance a urychlit pokrok na trhu s elektromobily. „Realita je taková, že produkce elektromobilů u hlavních výrobců je malá, až neexistující, což představuje v průměru méně než 1% jejich celkových prodejů vozidel," dodal Musk.



T E S L A • Autopilot

Tesla jako první automobilka nainstalovala do sériově vyráběného vozu hardware plnohodnotného autopilota. První verze se označila zkratkou AP1 a objevila se v Modelu S od konce září roku 2014. Autopilot je v podstatě několik samostatných systémů, které vyhodnocují nasbíraná data a navzájem mezi sebou spolupracují. Modely X jsou od počátku výroby vybavovány hardwarem potřebným pro fungování Autopilota. Tesla, která podporuje funkci autopilota, je vybavena čelně orientovaným radarem, který je usazený v masce chladiče, kamerou umístěnou v horní části čelního skla, a také ultrazvukovými senzory které jsou schovány v předním a zadním nárazníku, ty poskytují 360 stupňů ochranné pásmo okolo automobilu. Autopilot díky radaru ukrytému za předním nárazníkem a přední kameře dokáže vidět až několik desítek metrů dopředu. Pokud vyhodnotí situaci před sebou jako potencionální nebezpečí, upozorní řidiče a začne brzdit. Tuto situaci jsme na dálnici zažili několikrát. Musk se nedávno vyjádřil, že Tesla dosáhne plně autonomního řízení ke konci roku 2019. Samozřejmě bude nutné získat ještě povolení od úřadů, není tedy jisté, kdy bude možné používat plně autonomní řízení u nás. Nový Hardwar3 má obsahovat Teslou vyvinutý počítač speciálně navržený pro systém Autopilota 3, současný hardware v Teslách obsahuje výpočetní jednotku od společnosti nVidia. V médiích je bohužel TESLA Autopilot často spojován s řadou nehod, my však máme naprosto opačný názor. Autopilot Tesly umí zabránit dopravní nehodě. Najezdili jsme s ním tisíce kilometrů, pomohl nám vyhnout se řadě nečekaných nehod a jízdu bez něj si už ani neumíme představit. Navíc při jízdě na dálnicích a v kolonách snižuje únavu řidiče. Všechny nové vozy Tesla jsou dnes (2019) standardně vybaveny pokročilým hardwarem, který je schopen poskytovat funkce Autopilota a v budoucnu plnohodnotnými schopnostmi autonomního řízení (vozidlo řídí samo bez pomoci řidiče) a to prostřednictvím aktualizací softwaru.

• Autopilot AP1 - Autopilot

Tato verze Autopilota je vůbec první která se ve vozech Tesla objevila. Tesly s autopilotem AP1 mají jednu kameru umístěnou za čelním sklem, celkem 10 ultrazvukových senzorů a radar. AP1 je schopen držet vozidlo v jízdním pruhu bez zásahu řidiče i několik desítek minut, udržuje nastavený odstup od vozidla před Vámi, v kolonách bez problému zpomaluje až do úplného zastavení, čeká, a když se kolona konečně pohne tak se znovu rozjíždí. Tesla ale z bezpečnostních důvodů neukázněnosti řidičů neustále zvyšovala kontrolu držení volantu, nyní musíte volant uchopit každých pár minut. Autopilot se i přesto stal velice komfortním tempomatem. Pokud ovšem systém vyhodnotí nekvalitní značení vozovky nebo jiný problém, upozorní řidiče aby převzal řízení. Dokud řízení nepřevezmete, sama dál řídí, zpomalí, rozsvítí varovná světla a zastaví.

AP1 Hardware
• Přední kamera (monochromatic)
• Přední radar s dosahem 160 metrů
• 12 ultrazvukových senzorů s dosahem 5 metrů
• Zadní couvací kamera - nepoužívá se pro Autopilota
• Mobileye EyeQ3 výpočetní platforma

Základní funkce AP1:
• Tempomat TACC start & stop
• Autosteer (silnice s uzavřeným přístupem, jako jsou dálnice)
• Automatická změna pruhu (po zapnutí směrovky)
• Auto Parking
• Funkce SUMMON - předvolat

• Autopilot AP2 - Enhanced Autopilot/ Vylepšený Autopilot

Verze Autopilota AP2 je velký upgrade předchozí verze. Tesly jsou vybaveny radarem s vylepšeným zpracováním, ten poskytuje další údaje na redundantní vlnové délce, která je schopna vidět přes silný déšť, mlhu, prach a dokonce i před vůz před Vámi. Dále sadou osmi prostorových kamer které snímají úhel 360 ​​stupňů kolem automobilu a to až do vzdálenosti 250 metrů. A nakonec celkem dvanáct aktualizovaných ultrazvukových senzorů, s téměř dvojnásobným dosahem vzdálenosti oproti předchozímu systému AP1. Samozřejmě nechybí ani vylepšená funkce Summon kdy pro Vás auto přijede na parkoviště, oproti AP1 kdy Tesla sama vyjížděla například z garáže ale majitel musel být s telefonem do dvou metrů vzdálenosti vozu jinak tato funkce nešla aktivovat.

AP2 hardware
• 3 přední kamery ( střední, úzký a široký úhel)
• 4 Boční kamery ( 2 vpředu a 2 vzadu na každé straně)
• Zadní kamera
• Přední radar s dosahem 160 metrů
• 12 ultrazvukových senzorů s dosahem 8 metrů
• NVIDIA DRIVE PX 2 AI výpočetní platforma

Základní funkce AP2
• Tempomat TACC start & stop
• Autosteer (silnice s uzavřeným přístupem, jako jsou dálnice)
• Navigační Autopilot (od nájezdu do sjezdu dálnice )
• Automatická změna pruhu (po zapnutí směrovky)
• Auto Parking
• Funkce SUMMON - předvolat

• Autopilot AP3 - FSD Computer/ Autonomní řízení

Všechny nové vozy Tesla již mají v budoucnu potřebný hardware pro plnohodnotnou jízdu samo-řízení, za téměř všech okolností. Systém je navržen tak, aby mohl jezdit krátké i dlouhé vzdálenosti bez zásahu osoby na sedadle řidiče. Vše, co musíte udělat, je nastoupit, posadit se a říct svému autu, kam chcete jet. Pokud neřeknete nic, Vaše Tesla se podívá do Vašeho diáře a vezme Vás tam jako předpokládanou destinaci nebo Vás odveze domů, pokud v diáři nabudete mít nic. Vaše Tesla zjistí optimální trasu, projede ulicemi měst a to i bez vyznačených jízdních pruhů, zvládne složité křižovatky se semafory, stopky a kruhové objezdy. Problém ji nadělá ani hustý provoz na dálnici s ostatními auty jedoucí vysokou rychlostí. Když přijedete do cíle, jednoduše vystoupíte u vchodu a Vaše Tesla si pustí režim hledání parkoviště, automaticky vyhledá místo a zaparkuje se. V aplikaci TESLA si ji pak zavoláte zpět k vám klepnutím na funkci Summon.

Aby bylo možné zpracovat všechny tyto složité údaje, vyvinula Tesla nový palubní počítač Hardwar3 s více než 40ti násobným výpočetním výkonem než měla předchozí generace nVidia. Tesla Hardwar3 je napojený na celou tuto "neuronovou síť" zpracovávání obrazu, sonaru a radaru. Celý tento systém dohromady poskytuje úplně nový pohled na svět řízení, vidí ve všech směrech současně a na vlnových délkách, které daleko přesahují lidské smysly. Tesla již nyní (2019) při prodeji svých vozů tuto funkci nabízí, přestože autopilot AP3 ještě nebyl spuštěn z důvodu legislativy. Pokud si ale při objednávce Tesly dnes připlatíte 8300€ za Autopilota Full Self-Driving, bude Vám po "legalizaci" autonomního řízení provedena výměna počítače nVidia za Hardwar3 zdarma a AP3 se pak aktivuje s příchozím updatem..

Autopilot Full Self-Driving
• Automatická jízda ve městě
• Automatické parkování: paralelní i kolmé
• Automatické rozpoznávání a reagování na světelné semafory a stopky
• Summon: Vaše zaparkovaná Tesla si sama najde kdekoli parkovací místo a pak si pro Vás přijede. Opravdu.
• Navigační Autopilot: automatická jízda po dálnici, nájezdy a výjezdy včetně dálničních křižovatek a předjíždění pomalejších vozidel

Není divu, že autopilot se stal jedním z nejvíce diskutovaným tématem ve spojením s automobilkou Tesla Motors. Jak vypadá jízda se zcela autonomním autopilotem se můžete podívat v sekci Tesla TV.

foto T Ξ S L A

 
 


T E S L A • Autonomní nouzové brzdění

Tento systém patří mezi jeden z nejpřínosnějších bezpečnostních systémů současné doby. T E S L A Autonomous Emergency Braking zkráceně AEB, je systém, který zpracovává data z radaru umístěného v přední části vozu, a z jedné nebo více prostorových kamer Tesla Autopilot. Při vyhodnocení nebezpečné situace okamžitě aktivuje brzdy, varovná světla a brzdová světla. Reaguje na náhlé situace o několik vteřin dříve než by byl schopen zareagovat i ten nejlepší řidič. Při rozsáhlém testování tohoto systému se prokázalo, že dokáže zabránit až třetině nehod. Začátkem roku 2017 Tesla musela tuto funkci u některých vozidel deaktivovat, z důvodu příliš vysoké citlivosti. Tato funkce byla ovšem znovu aktivována na přelomu dubna/května 2017 jako update softwaru všech vozidel Tesla. V roce 2018 je Tesla zatím společně s automobilkou Mercedes-Benz jediná, u které je 100% vozidel vybaveno tímto systémem ve standardní konfiguraci. O tom, jak dobře tento systém funguje v praxi, bychom mohli vyprávět. Sami se můžete přesvědčit shlédnutím videa Autonomous Emergency Braking. Na videu si můžete všimnout, že varovný signál se spustí dříve, než je vůbec patrné že dojde k nehodě. Ve chvíli kdy AEB vyslalo zvukový signál začalo také automaticky brzdit a efektivně zabránilo srážce.

foto T Ξ S L A

 
 

T E S L A • Dog Mode

Uživatelé na sociálních sítích vyzvali Elona Muska, aby zavedl tzv. psí mód do svých aut. Zákaznici a fanoušci automobilky chtěli, aby si mohli nastavit potřebnou teplotu a na palubním displeji nechat vzkaz pro zvědavé kolemjdoucí, který by je upozorňoval na to, že se majitel za chvíli vrátí. Musk na tyto Tweety zareagoval, že rád vyhoví. Vzhledem k tomu, že vozy Tesla jsou vlastně navrženy jako velmi důmyslný počítač na kolech, není problém tuto funkci přidat do jakékoliv Tesly kdekoliv na světě. Dog Mode si stáhnete do Tesly s příslušným updatem.

Tato funkce je velmi jednoduchá. Před odchodem z Tesly spustíte "dog mode" kde si nastavíte teplotu topení nebo klimatizace na požadovanou hodnotu, pustíte třeba rádio, a na velké dotykové obrazovce palubní desky zůstane rozsvícený nápis "My owner will be back soon" tedy "můj páníček se za chvíli vrátí." Kromě tohoto textu je na obrazovce ještě velmi snadno viditelná aktuální teplota uvnitř vozu s nápisem "Dont worry! The A/C is on and it´s -- ." Pokud má se zapnutým psím módem baterie auta méně než 20% , systém to automaticky oznámí majiteli v aplikaci Tesla na mobilním telefonu. Majitelé a fanoušci Tesla, samozřejmě hned začali zveřejňovat záznamy svých mazlíčků v jejich vozech se zapnutým Dog MODE

Tato aktualizace je tak trochu rozšířením funkce ochrany před přehřátím kabiny, kterou společnost vydala v roce 2016 jako součást aktualizace verze 8.0. Ochrana proti přehřátí kabiny je navržena tak, aby přerušovaně aktivovala klimatizaci ve vozidle a zabraňovala tak v překročení teploty 40 Celsia když je vozidlo vypnuté. Tato funkce se aktivuje jak pro chlazení, tak pro vytápění uvnitř vozu.

foto TΞSLA

 
 

T E S L A • Sentry Mode

Tesla spustila v únoru 2019 s další aktualizací softwaru nový režim Sentry Mode, který za pomoci kamery Autopilota má ochránit vozidlo před vloupáním a krádeží. S tímto updatem pro znázornění jak je systém účinný natočila také promo video Sentry Mode kde se Cookie Monster snaží ukrást z Tesly sušenky. Video názorně ukazuje dvě úrovně automatického alarmu. První z nich je pouze vizuální. Vizuální výstraha se má aktivovat, když režim Sentry detekuje možné riziko krádeže nebo vandalismu. Tichý alarm pak spočívá v tom, že se na obrazovce v Tesle rozsvítí display s červenou kulatou značkou která značí že kamera začala nahrávat a Sentry mód je aktivován. Na videu se jedná o první část kdy Cookie Monster "brousí" kolem auta a okukuje sušenky. To samozřejmě ze svého úhlu útoku neviděl. Druhá fáze tohoto módu detekuje, zda někdo rozbije okno a aktivuje velice hlasitý alarm. Na videu je to samozřejmě ta chvíle, kdy Cookie Monster začne bouchat na čelní sklo. Sentry Mode aktivuje druhou úroveň alarmu, začne hrát nahlas hudba, konkrétně Bachova Toccata a fuga a obrazovka se rozzáří jako sto wattová žárovka, aby bylo útočníka na záznamu době vidět. V neposlední řadě, Sentry mód pošle oznámení majiteli do aplikace TESLA v mobilním telefonu a informuje ho tak v reálném čase že si někdo pohrává s jeho autem. Navzdory zjevné účinnosti Sentry Mode (alespoň proti zbabělým tvorům, jako je Cookie Monster) Tesla stále nedoporučuje ponechávat cennosti a sušenky uvnitř vozidla. Je tedy jisté, že i přes tuto skvělou novou funkci by jste neměli brát varování automobilky Tesla na lehkou váhu a rozhodně ve své Tesle už žádné sušenky nenechávat.

foto T Ξ S L A

 
 

T E S L A • FSD Computer

Tesla vyvinula vlastní AI hardware, počítač speciálně pro funkce autonomního řízení. AI hardware je zkratka pro Artificial Intelligence Hardware, jedná se tedy o hardware pro umělou inteligenci. Tento počítač pojmenovala FSD Computer a ve vozech nahradí svého předchůdce Hardware2.5. Představení této dlouho očekávané novinky proběhlo samozřejmě formou živého vysílání "Autonomy Day" které jste mohli sami sledovat online. Všechny TESLY vyrobené od 22.března 2019 mají namontovaný Hardware3. Pokud jste si Teslu objednávali před tímto datem potom je vybavena hardwarem2.5. a pokud jste si při objednávce připlatily €8.300 za "Full Self-Driving" Tesla vám zdarma provede upgrade/ výměnu počítače Hardware2.5 na Hardware3 tedy FSD Computer.

Tento počítačový čip byl speciálně vyvinutý pro spletitou neuronovou sít Autopilota Tesla. FSD počítač je umístěn za přihrádkou před sedadlem spolujezdce. FSD počítač obsahuje dva čipy, každý z těchto čipů je vyroben 14nm technologií a obsahuje dvě jádra. Jeden čip má rozměry 37,5 x 37,5 mm BGA a skládá se z 250 milionů logických hradel a ze 6 miliard tranzistorů. V případě selhání jednoho čipu tak může Autopilot stále bezpečně fungovat. Oba čipy nezávisle na sobě provádí stejné výpočty a výsledky si vzájemně porovnávají. Pokud vše souhlasí a výsledek mají shodný, vydají řídící jednotce Tesly pokyn k provedení daného úkonu. Poté provádí kontrolu zda vše proběhlo tak jak bylo požadováno. K tomu využívá vstupní data z GPS, radaru, akcelerometrů, gyroskopů, map a mnoha dalších senzorů.

Podle Elona Muska má Tesla v současnosti (2019) nejlepší čip na světě. Čip pro Teslu vyrábí společnost Samsung ve vlastní obří továrně Semiconductor v Texaském Austinu. Dnes už pracuje na příští generaci čipu, u kterého by mohl výkon vzrůst ještě trojnásobně, potvrdil Musk. Testování čipu probíhá dle standardu AEC Q100 který je určený pro plně autonomní řízení. Jak vypadá plně autonomní jízda s novým počítačem FSD se můžete podívat v sekci Tesla TV Technology .

foto TΞSLA

 
 
 
TOP
Tesla Supercharger